Beni Prasad Verma

Beni Prasad Verma

Introduction :

Beni Prasad Verma is 80 years old Loksabha MP, elected from of state as a member of Party. Beni Prasad Verma was born to Shri Mohan Lal Verma & Smt. Ramkali and is married to Smt. Malti Devi. He/She has 3 son(s) 2 daughter(s)

Background information of Beni Prasad Verma:

Socialist and community leader

Party Name
Assets ( In Rupees) More than 1 Crore(s)
Background
Profession ,
Education Graduate
Permanent Address (i) Vill. Sirauli, P.O. Gauspur,Distt. Barabanki-225 001,Uttar Pradesh
Delhi Address 3, Kushak Road,New Delhi - 110 003
Mobile 9868180834
Phone 011-23792660,011-23013168,011-23061486,011-23062345,011-23062052,05241-282344, 05241-256006
Fax 011-23013051,011-23061395
Email address
1974-80 and 1985-95 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly
1974-77 General-Secretary, Bharatiya Kranti Dal, Uttar Pradesh
1977-80 Minister, Jails, Cane Development and Sugar Industry, Govt. of Uttar Pradesh;General-Secretary, Janata Party (J.P.), Uttar Pradesh
1980-84 General-Secretary, Bharatiya Lok Dal (B.L.D.), Uttar Pradesh
1985-89 Deputy Leader, Lok Dal Legislature Party, Uttar Pradesh
1989-91 Minister, Public Works Department, Excise and Parliamentary Affairs, Govt. of Uttar Pradesh;Member, Janata Dal (J.D.) Parliamentary Board
1992 Chief Whip, Janata Dal, Uttar Pradesh
1993-94 Minister, Public Works Department and Parliamentary Affairs, Govt. of Uttar Pradesh;General-Secretary, Samajwadi Party (S.P.)
;Chief Whip, S.P. Legislature Party, Uttar Pradesh;Convenor, Sub-Committee `A` on Department of Telecom, Committee on Communications ;Member, Consultative Committee, Ministry of Communications;Member Committee of Privileges
1996 Elected to 11th Lok Sabha
1 Jun. 1996- 29 Jun. 1996 Union Minister of State, Parliamentary Affairs
Jun. 1996- Jul. 1996 Union Minister of State, Communications (Independent Charge)
1996-98 Union Cabinet Minister, Communications
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
1998-99 Member, General Purposes Committee ;Member, Committee on Finance
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)
1999-2004 Member, Committee on Home Affairs;Member, General Purposes Committee
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 4th term);Member, Committee on Home Affairs
25 Aug. 2006 Member, Committee of Privileges
5 Aug. 2007 Member, Committee on Rural Development
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (5th term)
Jun. 2009 Member, Panel of Chairmen
31 Aug. 2009 Chairman, Committee on Water Resources
19 Jan 2011 Union Minister of State, (Independent Charge) Steel
July 2011 onwards Union Cabinet Minister, Steel
Notice! The message in this form will not be forwarded to Beni Prasad Verma . Use the form below to post your review or comment and discuss about Beni Prasad Verma as a community.

Post your comment on Beni Prasad Verma

advertise on nocorruption.in website