Maneka Gandhi

Maneka Gandhi

Introduction :

Maneka Gandhi is 65 years old Loksabha MP, elected from of state as a member of Party. Maneka Gandhi was born to Late Lt. Col. T.S. Anand & Late Smt. Amteshwar Anand

Background information of Maneka Gandhi:

Daughter-in-law of former Prime Minister Indira Gandhi, widow of Sanjay Gandhi

More information
Recipient of the prestigious (i) Lord Erskine Award from the RSPCA, 1992
(ii) Environmentalist and Vegetarian of the year 1994
(iii) Prani Mitra Award, 1996
(iv) Maharana Mewar Foundation Award, 1996 for Environmental work
(v) Marchig Animal Welfare Trust Prize, Switzerland, 1997
(vi) Venu Menon Animal Allies Foundation Lifetime Achievement Award, 1999, (vii) Bhagwan Mahaveer Foundation Award for Excellence in the sphere of Truth, Non-violence and Vegetarianism, 1999
(viii) Ahimsa and Sadbhawna Award, 1999
(ix) Dewaliben Charitable Trust Award, 1999
(x) International Women`s Association Woman of the Year Award, Chennai, 2001 and (xi) Dinanath Mangeshkar Aadishakti Puraskar in the field of Environment and animal welfare, 2001
Delivered the Schumacher Address in U.K., 1995
Key-note Speaker at the National Alliance for Animals in Washington, 1996
Member of 5 person (UNEP) SASAKAWA Environment Prize Selection Committee
Special Invitee to Peace in Peacetime, International Conference on Peace and Development, Puerto Rico, 2002
Chairperson, International Jury of Energy Globe
Party Name
Assets ( In Rupees) More than 37 Crore(s)
Background
Profession
Criminal Cases 1
Education 12th
Permanent Address 14, Ashoka Road,New Delhi -110 001
Delhi Address 14, Ashoka Road,New Delhi - 110 001
Mobile 9868180604,9013180192,9868180604,9013180192,01123357088
Phone 011-23359241,011-23357088,011-23359241,011-23357088
Email address
IPC Sections
,
1988-89 General-Secretary, Janata Dal (J.D.)
1989 Elected to 9th Lok Sabha
1989-91 Union Minister of State( Independent Charge), Environment and Forests
Jan.-April 1990 Union Minister of State (Independent Charge), Programme Implementation
1996 Re-elected to 11th Lok Sabha (2nd term)
1996-97 Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests
1998-99 Union Minister of State (Independent Charge) Social Justice and Empowerment
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (4th term)
13 Oct. 1999- 1 Sept. 2001 Union Minister of State,(Independent Charge) Social Justice and Empowerment
1 Sept. 2001- 18 Nov. 2001 Union Minister of State, Culture with additional charge of Animal Care (Independent Charge)
18 Nov.2001- 30 June 2002 Union Minister of State, (Independent Charge) Programme Implementation and Statistics with additional charge of Animal Care
2002-2004 Member, Committee on External Affairs
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha ( 5th term);Member, Committee on Health & Family Welfare
;Member, Consultative Committee, Ministry of Environment and Forests
5 Aug. 2007 Member, Committee on Health & Family Welfare
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (6th term)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Railways
23 Sep. 2009 Chairperson, Committee on Government Assurances
19 Oct. 2009 Member, General Purposes Committee
(i) Sanjay Gandhi, (ii) The Rainbow and Other Stories
(iii) 1001 Animal Quiz, (iv) Penguin Book of Hindu Names
(v) Complete Book of Parsi and Muslim Names
(vi) Brahma"s Hair, (vii) Heads and Tails
(viii) Animal Laws of India
(ix) First Aid for Animals
(x) Natural Health for Your Dog
(xi) Wise and Wonderful Animal Alphabet Quiz (xii) Fish Quiz (xiii) Bird Quiz and (xiv) Insect Quiz
Notice! The message in this form will not be forwarded to Maneka Gandhi . Use the form below to post your review or comment and discuss about Maneka Gandhi as a community.

Post your comment on Maneka Gandhi

advertise on nocorruption.in website