Ramesh Chandappa Jigajinagi

Ramesh Chandappa Jigajinagi

Introduction :

Ramesh Chandappa Jigajinagi is 69 years old Loksabha MP, elected from of state as a member of Party. Ramesh Chandappa Jigajinagi was born to Shri Chandappa & Smt. Bouramma and is married to Smt. Shoba. He/She has 2 son(s)

Background information of Ramesh Chandappa Jigajinagi:

A staunch supporter of Ramakrishna Hegde, Jigajinagi became a member of the Janata Dal, and grew to become a popular schedule caste leader. He first contested the Assembly elections in Karnataka on a Janta Dal ticket and has since switched to various parties, but has been able to retain the SC vote from his constituency.

Party Name
Assets ( In Rupees) More than 8 Crore(s)
Background
Profession ,,,
Education graduate
Permanent Address Vinoda Farm, Near Bhutanal Tank,,Bijapur - 586 101, Karnataka
Delhi Address 3, Canning Lane, New Delhi - 110 001
Mobile 9868180849,9449031477
Phone 011-23782843,011-23073740,08352-262233
Email address
1983-98 Member, Karnataka Legislative Assembly (three terms)
1983 Minister of State, Home, Government of Karnataka
1984-85 Minister of State, Excise, Government of Karnataka
1996-98 Cabinet Minister, Social Welfare and Revenue, Government of Karnataka
1998 Elected to 12th Lok Sabha
1998-99 Member, Committee on Home Affairs and its Sub-Committee on Personnel Policy of Central Para-Military Forces (CPMFs) ;Member, Consultative Committee, Ministry of Finance
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (2nd term)
1999-2000 Member, Committee on Absence of Members from the sittings of the House;Member, Committee on Commerce
1 Jan. 2002-31 Dec. 2002 Member, Committee on Human Resource Development
1 Jan. 2003-8 April 2004 Member, Committee on Food, Consumer Affairs & Public Distribution
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 3rd term)
7 Aug. 2004-2009 Member, Committee on Government Assurances
5 Aug. 2004-2009 Member, Committee on Defence
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (4th term)
6th Aug. 2009 Member, Committee on Estimates
31 Aug. 2009 Member, Committee on Defence
1 May 2010 Member, Committee on Estimates
Notice! The message in this form will not be forwarded to Ramesh Chandappa Jigajinagi . Use the form below to post your review or comment and discuss about Ramesh Chandappa Jigajinagi as a community.

Post your comment on Ramesh Chandappa Jigajinagi

advertise on nocorruption.in website